ساعت بیولوژیک بدن در فنگ شویی و تاثیر فوق العاده آن در ۲۴ ساعت (شبانه روز)

ساعت بیولوژیک بدن در فنگ شویی

آیا می‌دانستید که از طریق ساعت بیولوژیک بدن می‌توان به پاسخ خیلی از سوال‌ها درباره وضعیت جسمی پی برد؟!  به عنوان مثال شاید کنجکاو باشید بدانید که چرا طی روز خلق و خوی و انرژی‌تان نوسان پیدا می‌کند. چرا بعضی از ساعت‌ها کمتر تمرکز دارید؟! همچنین ساعت بیولوژیک بدن شما در طی شبانه روز چه تاثیراتی را از محیط خود دریافت می کند؟!

از آنجا که  علم فنگ شویی بر اساس اصول و قوانین طبیعت می باشد سیستم بدن نیز بر اساس  زمان طلوع خورشید تا غروب و شب و تا زمان شروع روز سیستم بدن نیز ساعت بیولوژیک بدن دارای مکانیزم خاص خود می باشد و بر اساس اثرات زمانی که خورشید و ماه و شبانه روز روی بدن انسان می گذارد ! پس چه بهتر که برای سلامتی جسم و روح خود از این قوانین طبیعت استفاده نماییم.

بنابر این تردیدی نیست که بدن انسان کارهای زیادی انجام می‌دهد اما بر اساس چرخه‌ای که از طریق مغز کنترل می‌شود، الگوی خواب و خوردن مشخص می‌شود. بدن ما انسان‌ها طی روز ۳ چرخه عمده را طی می‌کند.

meridian | فنگ شویی ایران

ساعت بدن و تنظیم بیولوژیک بدن در شبانه روز

چرخه از بین بردن (ساعت۱۲ شب تا ۴ صبح)

 این زمانی است که بدن سموم را دفع می‌کند، به همین علت است که هنگام بیدار شدن از خواب، دهان و پوست بد‌بو است. در این زمان، توصیه می‌شود غذاهایی مصرف شود که به آسانی هضم می‌شود از جمله میوه و سبزیجات خام، آب میوه و…

  چرخه تخصیص (ساعت ۸ صبح تا ۱۲ ظهر)

 در این زمان از روز بدن هوشیار و روند هاضمه و سوخت و ساز فعال است در این زمان نسبت به ساعت‌های دیگر بیشتر احساس گرسنگی می‌کنید. در این موارد حتی اگر وقت غذا نباشد، لازم است چیزی بخورید.

  چرخه جذب (ساعت ۴ صبح تا ۸ شب)

 در این زمان، بدن بر جذب مواد مغذی برای احیای سلول‌ها و ارگان‌ها تمرکز می‌کند. این بهترین زمان برای بازسازی است و مصرف شام قبل از اتمام این چرخه توصیه می‌شود.

ساعت بدن | فنگ شویی ایران

ساعت بیولوژیک بدن در فنگ شویی

کانال ریه

عنصر:فلز

ارگان مزدوج: روده بزرگ

بافت :پوست

ارگان حسی: بینی، حس بویایی

زمان برتر: ساعت ۵-۳ صبح

 • کانال ریه، یک بخش یین است. ریه و طحال با یکدیگر محور یین را تشکیل می دهند.

درمان اختلالات تنفسی ، اختلالات گلو و بینی ، اختلالات پوستی و ضایعات دردناک در طول کانال .

ریه | فنگ شویی ایران

 

کانال روده بزرگ 

عنصر:فلز

ارگان مزدوج: ریه

بافت :پوست

ارگان حسی: بینی، حس بویایی

ساعت بیولوژیک بدن: ساعت برتر ۷-۵ صبح

 • کانال روده بزرگ، یک بخش یین است. روده بزرگ و معده با یکدیگر محور یانگ را تشکیل می دهند.

کانال روده بزرگ با کانال ریه یک زوج را تشکیل می دهد و به صورت یک واحد عملی ، عمل می کند. نقاط دیستال روده بزرگ ، در اختلالات ارگانهای وابسته مانند اختلالات ریه ، پوست و مو مورد استفاده قرار می گیرند. نقاط این بخش به طور کلی بر تمام اختلالات مسیر کانال نیز موثرند.

روده بزرگ | فنگ شویی ایران

کانال معده

عنصر:زمین

ارگان مزدوج: طحال

بافت : بافت همبند

ارگان حسی: دهان

ساعت بیولوژیک بدن:ساعت برتر۹-۷ صبح

 • کانال معده یک بخش یانگ است. معده و  روده بزرگ با هم محو یانگ را می سازند.

نقاط واقع در صورت در اختلالات منطقه ای ، مانند اختلالات چشمی ، میگرن، فلج صورتی ، نورالژی ترمی ژمینال و دندان درد مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از نقاط ناحیه توراکس در مواردی نظیر درد قفسه سینه و اختلالات غدد شیری توصیه می شود. نقاطی دیگر روی صورت در اختلالات سیستم گوارش و بیماریهای ناحیه لگن کاربرد دارند و از نقاط واقع بر اندامهای تحتانی در درمان فلج و اختلالات مفصلی استفاده می شود. همچنین طب سوزنی در این نقاط در اختلالات شکمی در بیماریهای مفصل شانه و در ناراحتی های ناحیه صورت مفید واقع می شود.

معده | فنگ شویی ایران

کانال طحال

عنصر:زمین

ارگان مزدوج: معده

بافت : بافت همبند و چربی

ارگان حسی: دهان

ساعت بیولوژیک بدن: ساعت برتر ۱۱-۹ صبح

 • کانال طحال یک بخش یین است . طحال و ریه با هم محور یین بزرگ را تشکیل می دهند.

بر اساس نظریات سنتی و ساعت بیولوژیک بدن ، اعمال سیستم طحال عبارتند از : تنظیم اعمال پانکراس از جمله فعالیت های هورمونی گوارش (قسمت Yin ) نظارت بر اعمال طحال و سیستم رتیکولواندوتلیال . چنین تصور می شود که سیستم طحال متابولیسم آب و خوب را تنظیم می کند تا بافتهای همبند را تحت تاثیر قرار دهد و لب ها و زبان را تغذیه کند. نقاط کانال طحال ، در اختلالات دستگاه گوارش ، ادراری – تناسلی و بیماریهای پوستی مورد استفاده قرار می گیرند.

طحال | فنگ شویی ایران

 

کانال قلب

عنصر:آتش

ارگان مزدوج: روده کوچک

بافت : خون و عروق خونی

ارگان حسی: زبان

ساعت بیولوژیک بدن:ساعت برتر ۱۱ صبح تا ۱ بعداظهر

 • کانال قلب یک بخش یین است . قلب و روده کوچک با یکدیگر محور یین را تشکیل می دهند.

تنظیم عملکرد قلب ، گردش خون و همچنین تنظیم اعمال فکری به ویژه هوشیاری . عواطف که بنابر نظریات چنین و ساعت بیولوژیک بدن با قلب در ارتباط هستند. بنابر این نقاط موجود بر روی کانال قلب ، از نظر سایکولوژیک مهم هستند. طبق نظریات سنتی قلب به دهان باز شده ، زنگ زبان را تعیین می کند. استفاده از نقاط موجود روی کانال قلب ، در اختلالات قلبی، بیماریهای سایکوسوماتیک و اختلالات سایکوتیک ، مانند اختلا خواب ، بی قراری ، اختلال تکلم ، اسکیزوفرنی ، صرع و در ضایعات دردناک موجود در مسیر کانال مانند اپی کوندیلیت و تنوواژینیت ، توصیه می شود.

بیولوژیک قلب | فنگ شویی ایران

کانال روده کوچک 

عنصر:آتش

ارگان مزدوج: قلب

بافت : خون و عروق خونی

ارگان حسی: زبان

ساعت بیولوژیک بدن: ساعت برتر۳-۱ بعداظهر

 • کانال روده کوچکُ یک بخش یانگ است.  روده کوچک و مثابه با یکدیگر محور Taxang  را تشکیل می دهند.

درمان اختلالات دردناک واقع در مسیر کانال مانند اپی کوندیلیت ، پری آرتریت شانه ، تورتیکولی ، اسپوندیلوز گردنی، دندان درد ، نورالژی تری ژمینال و اختلالات گوش.

کانال مثانه 

عنصر:آب

ارگان مزدوج: کلیه

بافت : استخوانها و مفاصل

ارگان حسی: گوش

ساعت بیولوژیک بدن : ساعت برتر۵-۳ بعداظهر

 • کانال مثانه یک کانال یانگ است. کانال مثانه و کانال روده کوچک با یکدیگر محور Tai-Tang را تشکیل می دهند.

در اختلالات واقع در مسیر کانال به عنوان مثال : نقاط واقع بر صورت برای اختلالات چشمی و برای سردرد ، مورد استفاده قرار می گیرد. نقاط واقع بر گردن برای سردرد ناحیه اکسیپیتال و اسپوندیلوز گردنی انتخاب می شوند. shu واقع بر شاخه داخلی ، به طور سگمنتال قرار گرفته اند. این نقاط پاراورتبرل اثری مستقیم بر روی ارگان داخلی سگمان مربوطه دارد. در اختلالات حاد و مزمن ، نقاط shu پشتی مربوطه ، به خودی خود و یا در اثر فشار دردناک می شوند. در نقاط ناحیه لومبار یا ساکرال برای درمان بیماریهای کلیه و سیستم مجاری ادراری و تناسلی مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از نقاط بر نواحی محیطی ، به عنوان دیستال در Lumbago ، درد سیاتیک و اختلالات ادراری – تناسلی توصیه می شود.

 

کانال کلیه 

عنصر:آب

ارگان مزدوج: مثانه

بافت : استخوان

ارگان حسی: گوش

ساعت بیولوژیک بدن:  ۷-۵ بعداظهر

 • کانال کلیه یک بخش یین است.  کلیه و  قلب با یکدیگر محور Shao-Yin را تشکیل می دهند.

کانال کلیه با مثانه تشکیل شدهنده یک زوج و در نتیجه یک سیستم عملکردی هستند. اعمال این سیستم عبارت است از اعمال دفعی کلیه و دستگاه ادراری و نیز اعمال تناسلی ، در طب سنتی چینی و ساعت بیولوژیک بدن سیستم کلیه قدرت اراده را تحت کنترل دارد . بنابر این نارسایی کلیوی با کمبود قدرت اراده و افسردگی در ارتباط است. استفاده از نقاط واقع بر کانال کلیه در اصل در اختلالات ادراری – تناسلی ، آرتریت روماتوئید و افسردگی توصیه می شود.

کلیه | فنگ شویی ایران

 

کانال پریکارد

عنصر:آتش

ارگان مزدوج: Sanjio

بافت : خون و عروق خونی

ارگان حسی: زبان

ساعت بیولوژیک بدن: ساعت برتر ۹-۷ شب

 • کانال پریکاردیوم یک بخش یین است .  پریکاردیوم و  کبد با هم محور Jue-Yin را تشکیل می دهند.

بر اساس نظریات چینی و ساعت بیولوژیک بدن ، کانال های قلب و پریکاردیوم ، یک واحد عملی را تشکیل می دهند و مغز و اعمال آن از این واحد عملکردی متاثر می شود. عنصر این واحد عملکردی ، آتش است. چنین در نظر گرفته می شود که پریکاردیوم از قلب محافظت می نماید و خود قلب نیز در ارتباط کامل با اعمال فکری است. نقاط پریکاردیوم با اثری قوی بر جریان خون ، در اختلالات قلبی – عروقی کاربرد دارند. از موارد مصر دیگر نقاط کانال پریکاردیوم می توان اختلالات روانی ، روان تنی ، معدی – روده ای را نام برد.

پریکاردیوم | فنگ شویی ایران

کانال Sanjioa

عنصر:آتش

ارگان مزدوج: پریکاردیوم

بافت : خون و عروق خونی

ارگان حسی: زبان

ساعت بیولوژیک بدن:ساعت برتر ۱۱-۹ شب

 • نام این کانال به صورت سوزاننده سه گانه یا گرم کننده سه گانه است و یک یانگ و با کیسه صفرا محور Shaoyang را تشکیل می دهند.

sanjio  از اعمال ارگان ها در سه حفره بدن است. گرم کننده فوقانی ، مسئول اعمال جذبی است . گرم کننده میانی به حفره شکم مربوط است و اعمال گوارشی را تحت کنترل دارد و گرم کننده تحتانی ، با ناحیه لگنی در ارتباط است و اعمال دفعی را کنترل می کند. نقاط این کانال در کری ، وزوز گوش ، سرگیجه ، اختلالات گوارشی مانند یبوست ، درد قفسه سینه  و شانه ، سردرد و اختلالات چشمی کاربرد دارند.

کانال کیسه صفرا

عنصر:چوب

ارگان مزدوج: کبد

بافت : عضله و تاندون

ارگان حسی: چشم

ساعت بیولوژیک بدن: ساعت برتر۱۱ شب تا ۱ بامداد

 • کانال کیسه صفرا یک بخش یانگ است. کیسه صفرا و  Sanjio با محور Shao-Yang را تشکیل می دهند.

کانالهای کیسه صفرا عملا به طور نزدیکی با کبد در ارتباط است . هر دوی این کانالها، اعمال متابولیک را تحت تاثیر قرار می دهند و بر اساس نظریات سنتی، مسئول به جراین درآوردن انرژی حیاتی هستند. قراردادن سوزن در نقاط واقع بر کیسه صفرا در ناحیه تنه و نقاط دیستال، در اختلالات کبد و کیسه صفرا ، کمر درد ، درد سیاتیک ، فلج و اختلالات پستان توصیه می شود. نقاط واقع بر سر و گردن در اختلالات چشم و گوش ، سردرد ، میگرن و اسپوندیلوز گردنی مورد استفاده قرار می گیرند.

کیسه صفرا | فنگ شویی ایران

کانال کبد

عنصر:چوب

ارگان مزدوج: کیسه صفرا

بافت : عضله و تاندون

ارگان حسی: چشم

ساعت بیولوژیک بدن: ساعت برتر ۳-۱ بامداد

 • کانال کبد یک بخش یین است. کبد و  پریکاردیوم با یکدیگر محور Jeu-Yin را تشکیل می دهند.

کانالهای کبد ارتباط نزدیکی با اندام تناسلی و اعمال آن و همچنین با چشم دارد. نقاط دیستال کبد در اختلا لات اعمال ادراری تناسلی، اختلالات متابلولیک ، اختلالات چشمی و سردرد کاربرد دارد. نقاط واقع بر تنه در اختلالات کبدی، صفراوی و متابولیک مورد استفاده قرار می گیرند.

کبد | فنگ شویی ایران

با دانستن این مطالب می توانید ساعت بدن خود را تنظیم کنید و بهترین ساعت خواب خود را در شبانه روز ارزیابی نمایید.ساعت بیولوژیک بدن به شما کمک خواهد کرد در چگونه تنظیم خواب داشته باشید ! در بهبود سلامت خود را بدست آورید. اگر طبق این قوانین و اصول پیش بروید قطعا دچار بیمار نخواهید شد و سیستم بدن خود را با شبانه روز و حرکت خورشید و ماه تنظیم کرده و انرژی های طبیعت را به بهترین شکل ممکن دریافت کنید. 

 

ساعت بیولوژیک بدن | فنگ شویی ایران

لینک های مرتبط با این مقاله

فنگ شویی در طب سوزنی و فیزلوژی بدن

چاکراها در فنگ شویی 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.