فنگ شویی و پنج عنصر در بدن

0 374
پنج عنصر در بدن
با توجه به اینکه همه شکل‌های ظهور‌یافته در کیهان ترکیبی از پنج عنصر هستند بنابر‌این بدن هر فرد نیز از این پنج عنصر تشکیل شده است. زمانی که بدن در وضعیت سلامت باشد‌‌‌‌‌، تمام پنج عنصر در بدن به طور مساوی نمود پیدا می‌کنند. برای تدارک عناصر مورد نیاز همه اعضای بدن و همه حس‌ها بهتر است هر وعده غذا شامل پنج عنصر باشد. چنانچه غذا از نظر انرژی و عناصر متعادل باشد‌‌‌، نیروی حیاتی (چی) تقویت شده و فرد زندگی طولانی و مهم‌تر از آن سالم و پر‌انرژی‌اي خواهد داشت.
مشخصات پنج عنصر و تفاوت‌‌ آنها که به وسیله مزه‌های خاص بر بدن‌‌ تاثیر دارند در جدول خوراکی‌ها درج شده است.
·       درخت‌: (چوب): طعم ترش
کبد و کیسه صفرا را حمایت کرده و تند‌خلقی و خشم را کاهش می‌دهد.
اگر در سیستم کبد و کیسه صفرا مشکل دارید‌‌‌، اغلب عصبی و تند‌مزاج هستید‌‌‌‌‌، شتابزده‌‌‌‌‌ و عجول هستيد‌‌‌‌‌، در عضلات و‌‌ تاندون‌ها احساس ناراحتی می‌کنید‌‌‌‌‌، از غذاهای عنصر چوب مصرف كنيد. مواد خوراکی عنصر درخت متابولیسم بدن را فعال‌ کرده باعث بیداری بدن و نیروی حیاتی می‌شود.
در زمستان معمولاً از ترشی استفاده می‌کنیم زیرا عنصر فلز در طبیعت بسیار بالاست و افراد درون‌گرا می‌شوند و عنصر چوب کم می‌شود و برای برقرار‌كردن تعادل بدن از ترشیجات استفاده می‌کنیم که برون‌گرا بوده و باعث مي‌شود تعادل برقرار شود.
·       آتش: طعم تلخ
به قلب انرژی داده‌‌‌‌‌، سیستم گردش خون را تقویت کرده‌‌‌، روحیه را بالا برده و روح را شاد می‌کند.
در صورتی که قلب و سیستم گردش خون و دستگاه‌ هاضمه شما دچار مشكل است‌‌‌، مایلید شادابی و تعادل بیشتری در زندگی داشته باشید‌‌‌، می‌خواهید خون و مایعات بدن را بازسازی کرده و روح و فکرتان‌‌ تازه شود غذاهای آتش بخورید. انرژی را پشتیبانی کرده و موجب شادابی جسم می‌شود.
·       خاک: طعم شیرین
طحال و لوزالمعده و معده را آرام کرده‌‌‌‌‌، نگرانی را از بین می‌برد.
اگر احساس خستگی می‌کنید و کمبود انرژی دارید‌‌‌، معده ناآرامی دارید‌‌‌، پر‌تلاطم و بی‌قرار هستيد و احساس می‌کنید اعضای بدنتان هماهنگ نیستند‌‌‌، عنصر خاک بخورید. آرامش‌دهنده در برقراری تعادل بین جسم و روح  است و بر ذهن‌‌ تاثیر می‌گذارد.
در جنوب کشور از خرما استفاده می‌شود زیرا خرما شیرین است و داراي عنصر خاک و خاک آتش را خاموش می‌کند.
 
 
·       فلز: طعم تند
ریه‌ها و روده بزرگ را تقويت كرده و اندوه و افسردگی را از بین می‌برد.
اگر دچار ضعف در سیستم تنفسی یا جهاز ‌هاضمه هستید‌‌‌، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است‌‌‌، با پوست خود مشکل دارید و غمگین و افسرده‌اید‌‌‌‌‌، غذاهای عنصر فلز بخورید. همچنین به مسیرهای تنفسی جانی دوباره بخشیده و انرژی جدیدی از اعماق به بیرون منقل می‌شود و بدین ترتیب ریه‌ها و روده بزرگ احیا می‌شود. استفاده از آب پس از طعم تند سلول‌های پوستی را مرطوب کرده و سم خود را به آب انتقال می‌دهند تا دفع شود.
زنان حامله که دچار حالت ویار می‌شوند به این علت است که فلز بدن کم می‌شود و حس بویایی تحریک می‌شود. در اين حالت فلز خون با مصرف قرص آهن تامین مي‌شود.
زمانی که فلز بدن از حالت تعادل خارج شود دچار کم‌خونی شویم.
در جنوب کشور از غذاهای تند استفاده می‌کنند زیرا هوا گرم بوده و عنصر آتش بالاست. غذاهای تند فلز را برای سوزاندن و ذوب کردن گرما و مقدار آتش را در بدن کم می کند.
 
·       آب‌: طعم شور
کلیه‌ها و مثانه را تقویت کرده، ترس را از بین می‌برد و حس امنیت و امیدواری ایجاد می‌کند.
در صورتی که احساس سرما می‌کنید و کمبود انرژی دارید‌‌‌، غالباً نگرانید و در مثانه خود دچار مشکل هستید‌‌‌‌‌، غذاهای عنصر آب مصرف كنيد. زيرا نرژی حیاتی را تغذیه و تقویت می‌کند. پس از طی دوره بیماری و دوره پراسترس، پرتنش یا افسردگی‌هاي طولانی عنصر آب بدن دچار فقدان می‌شود و باید حتماً از مواد غذا‌‌يي عنصر آب استفاده کرد.
** نکته: بر هر فصل یک عنصر حکمفرماست. برخی از بیماری‌ها یا حالات روحی در زمان مشخصی از سال بروز می‌کنند مثل تب یونجه در بهار، آسم، سرماخوردگی و به خصوص افسردگی در پاییز، عفونت کلیه و مثانه در زمستان و‌‌… اگر به آهنگ رشد گیاهان دقت کنیم متوجه می‌شویم که رشد آنها بستگی به دایره پنج عنصر دارد. خیلی از گیاهان و میوه‌ها در فصل عنصرشان رشد می‌کنند یعنی زمانی رشد می‌کنند که سیستم بدن به آنها نیازمند است. پس بهتر است طبیعت را دنبال کنیم‌‌ تا از ما حفاظت کند.
به عنوان مثال خیار و گوجه عموماً در فصل‌ تابستان رشد دارند اما ما از آنها در چهار فصل استفاده می‌کنيم. این كار موجب بر‌هم‌ریختن سیستم آن شده بدن را از تعادل خارج می‌سازد و….
*توجه داشته باشید که بی‌نظمی و انباشتگی در قسمت‌های مختلف پنج عنصر در منزل، چگونه بر سلامتی جسمانی و روانی‌ تاثیر‌گذار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.