آداب و رسوم شب یلدا از دیدگاه علم فنگ شویی و هماهنگی با طبیعت

آداب و روسم شب یلدا از دیدگاه فنگ شویی

0 16

آداب و رسوم شب یلدا  که یک جشن ایرانی باستانی است و بسیار همسو و هماهنگ با علم  فنگ شویی می باشد ! در این مقاله به کاربرد و اصول فلسفه شب یلدا می پردازد و اینکه علم فنگ شویی کاملا با ایران قدیم در یک اصول و عقاید می باشد.
یکی از این اصول برگزاری مراسم شب یلدا که به نام انقلاب زمستانی که شامگاه سی‌ام آذرماه و بامداد یكم دی‌ماه شناخته شده و  با علم فنگ شویی مطابقت دارد.

شب یلدا | فنگ شویی ایران

🌕🌖🌗🌑🌒🌓🌔🌙

بررسی حرکت خورشید در زمان انقلاب زمستانی

خورشید در حركت سالانه خود، در آخر پاییز به پایین‌ترین نقطه افق جنوب شرقی می‌رسد ! كه موجب كوتاه شدن طول روز و افزایش زمان تاریكی شب می‌شود. اما از آغاز زمستان یا انقلاب زمستانی، خورشید دگرباره بسوی شمال شرقی باز می‌گردد كه نتیجه آن افزایش روشنایی روز و كاهش شب است !
به عبارت دیگر! در شش‌ماهه آغاز تابستان تا آغاز زمستان، در هر شبانه‌روز خورشید اندكی پایین‌تر از محل پیشین خود در افق طلوع می‌كند تا در نهایت در آغاز زمستان به پایین‌ترین حد جنوبی خود با فاصله ۵/۲۳ درجه از شرق یا نقطه اعتدالین برسد ! از این روز به بعد، مسیر جابجایی‌های طلوع خورشید معكوس شده و مجدداً بسوی بالا و نقطه انقلاب تابستانی باز می‌‌گردد. آغاز بازگردیدن خورشید بسوی شمال‌شرقی و افزایش طول روز، در اندیشه و باورهای مردم باستان به عنوان زمان زایش یا تولد دیگرباره خورشید دانسته می‌شد.
فصل پاییز نمایانگر عنصر فلز در طبیعت است که با خوراکی های همان فصل بدن خود را برای فصل بعدی آماده می کنیم و فصل زمستان نمایانگر عنصر آب که سطح انرژی آب بسیار بالا رفته و عنصر چوب و آتش به حداقل خود می رسد بدن ما نیز مانند طبیعت به حداقل متابولیسم خود می رسد مانند درختان که در طبیعت برگ خود را از دست داده و به خواب زمستانی می رود در حقیقت در فصل زمستان سطح انرژی نیز به حداقل خود می رسد در نتیجه عنصر آب در بدن به حداقل می رسد و بدن ما کمبود عنصر چوب و آتش را پیدا می کند.

شب یلدا | فنگ شویی ایران

چرا از خوراکی های خاص در شب یلدا استفاده می کنیم؟

در آداب و رسوم شب یلدا از خوراکی هایی استفاده می کنیم که به بدن یاد آور پنج عنصر موجود در طبیعت (آب ، آتش ، خاک، چوب و فلز) می باشد !  سیستم بدن خود را برای زمستان و همچنین متعادل کردن با فصل سرما آماده می سازیم .

هندوانه؛

  • یکی از ارکان سفره و آداب و رسوم شب یلدا ! میوه هندوانه است که همیشه به شیوه های جذابی تزیین می شود، اما چرا هندوانه؟
    هندوانه یادآور گرمای تابستان و حرارت است و به بدن یادآور عنصر آتش را داریم اگر مقداری هندوانه در شب یلدا بخورید در سراسر زمستان طولانی، سرما و بیماری بر شما غلبه نخواهد کرد و این باور، با خواص هندوانه که سرشار از ویتامین های A و B و C می باشد مطابقت دارد. هندوانه منبع غنی از بتاکاروتن و لیکوپن است که این مواد از آنتی اکسیدان های طبیعی هستند و همانطور که اثبات شده است آنتی اکسیدانها ترکیباتی هستند که از بروز سرطان ها در انسان جلوگیری می کنند، پس این باور که با خوردن هندوانه بیماری کمتر به سراغ ما می آید در وجود این آنتی اکسیدانها نهفته است.

انار؛

  • این میوه در سفره و آداب و رسوم شب یلدا نماد شادی و زایش است. انار میوه ای است که از قدیم از آن به عنوان میوه ای خون ساز یاد می شد. به افرادی که رنگی مهتابی و از نظر جثه رنجور بودند، توصیه می شد که آب انار بنوشند. امروزه اثبات شده انار سرشار از ویتامین ث است که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و تصفیه کننده خون و سرشار از آهن است، در نتیجه موجب افزایش انرژی و خون سازی در بدن فرد می شود و تصفیه خون مانند زندگی یا زایش دوباره انسان است، به همین علت انار را نماد زایش و شادی می دانند و از درونگرایی در فصلهای پاییز و زمستان که نمایانگر عنصر فلز و آب هستند کم خواهد کرد.

*آجیل؛

  • آجیل شب یلدا شامل پسته، بادام، گردو، فندق و در بعضی مناطق کشور از میوه های خشک نیز به عنوان آجیل شب یلدا استفاده می شود. آجیل به عنوان سالم ترین تنقلات شناخته شده و دارای فیبر بالاست که در انواع سرطان ها از جمله سرطان معده و روده بسیار مؤثر است. آجیل دارای انواع ویتامینهای گروه E و B، روی، کلسیم، فسفر و پتاسیم، منیزیوم، ویتامین A و پروتئین است که وجود این مواد در بدن موجب افزایش تراکم استخوان و جلوگیری از ریزش مو و چین و چروک پوست، درمان افسردگی، افزایش قدرت بینایی و رفع خستگی و گرفتگی عضلات می شود.

*در آخر، بیان این نکته نیز بسیار مهم است که دور هم بودن در شب یلدا و انجام صله رحم، موجب افزایش صمیمیت و محبت در نزد اعضای خانواده، رفع کدورتها و در نتیجه ایجاد یک حس و حال مثبت در مغز و روح انسان می شود، پس شب یلدا تنها طولانی ترین شب سال نخواهد بود بلکه می توان از آن به عنوان یک شب با خواص روحی و تغذیه ای فراوان نام ببریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.